Početna strana > Hronika > Čajna dejli: Zaoštreni odnosi Kine i Japana posle hapšenja posade kineskog ribarskog broda
Hronika

Čajna dejli: Zaoštreni odnosi Kine i Japana posle hapšenja posade kineskog ribarskog broda

PDF Štampa El. pošta
sreda, 22. septembar 2010.

PEKING/NjUJORK – Kineski premijer Ven Điabao u Njujorku je pozvao Japan da odmah i bezuslovno oslobodi uhapšenog kapetana kineskog ribarskog broda ili će ta zemlja preduzeti dodatne mere, prenosi danas list „Čajna dejli”.

Kinesko-japanska diplomatska kriza počela je kada je kineski ribarski brod zaustavljen 7. septembra pored grupe ostrva u Istočnom kineskom moru na koja polažu pravo obe zemlje. Ostrva koje Japanci zovu Senkaku a Kinezi Đaoju nalaze se na pola puta između Tajvana i Okinave.

Japan još drži zatočenog kapetana ribarskog broda, a Kina traži njegovo bezuslovno oslobađanje, optužujući Japan da je izazvao teško stanje u odnosima dve države.

Ven je sinoć na sastanku sa Kinezima koji žive u SAD i Amerikancima kineskog porekla rekao da ta zemlja smatra hapšenje kapetana nezakonitim i neosnovanim.

Kineski premijer u Njujorku prisustvuje zasedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija i konferenciji posvećenoj Milenijumskim razvojnim ciljevima, kao i nizu bilatelarnih i multilateralnih sastanaka.

Ven je pozvao Japan da kapetana oslobodi odmah i bez uslovljavanja.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner